Bydlení

K chovu ježků jsou vhodné umělohmotné boxy o minimálních rozměrech 90 x 45 x 45cm, nejlépe IKEA box (80x60x40cm i s víkem, do kterého se musí udělat dostatek otvorů na vzduch) dají se však použít i terária z OSB desek, což je lepší vzhledem k tomu, že si můžete libovolně zvolit velikost (čím větší, tím lepší) nebo také skleněná terária, která působí i jako dekorace v bytě, jsou ale náročnější na údržbu. Klece vhodné nejsou! – ježek nesmí být v průvanu. Může se i poranit při lezení po mřížích. Dno ubikace musí být z pevného materiálu. Doporučuje se vhodné zabezpečení, neboť ježek dokáže snadno utéct a najít jej pak v bytě bývá značně problematické. Ubikace musí být umístěna v místnosti s teplotou 23–26°C. Pokud je teplota nižší, musí mít ubikace samostatné vyhřívání. Ježek nesmí být v průvanu, nesmí se však ani zapařit.

Ježky se doporučuje chovat samostatně, ale já mám dobrou zkušenost s chováním samiček pohromadě, ale ne každý ježek si s tím druhým musí sednout. Opačná pohlaví se k sobě dávají pouze po dobu páření, dávat k sobě ani nezkoušet v jiném případě! 

Jako podestýlka se mi nejlépe osvědčil PROBIOBED, ale můžete použít i ASAN, PROSPLAN nebo silnější látkovou podložku a jiné. Dřevěné peletky nedoporučuji, jelikož mohou způsobit otlaky. Seno nedávat vůbec, jelikož může způsobit zaškrcení končetiny a je prašné, pro ježky zbytečné. Podestýlku sypeme asi ve 2 cm vrstvě po celém dně.

Na granulky, hmyz, maso (druhy viz. krmení) a jiné jídlo a vodu používáme nejlépe těžké keramické misky se zahnutým okrajem směrem dovnitř. Krmivo z nich tak lehce nevypadává ven a neutečou z nich živí červi. ,,Mokrou" potravu, granule i hmyz se doporučuje dávat zvlášť. Použití napáječek je diskutabilní, protože si občas ježek o kovový konec poškodí chrup, já preferuji misku.

Do ubikace je nutné umístit i domeček pro klidný a nerušený spánek ježka. Domečky mohou být vyrobeny ze dřeva, z umělé hmoty (snadná údržba), jako úkryt mohou však ježečkovi posloužit také různé čepice či látkové pytlíky, kterým se říká bodlipytlíky nebo jiné látkové domky, odkaz na paní, která je vyrábí najdete v sekci ,,odkazy". U látek je však nutné dávat pozor na nitě, aby se ježkovi nepřiškrtila noha - hrozila by amputace.

Co se týče záchodku, jde o věc opět značně individuální. Jsou ježci, kteří budou chodit vykonávat svoji potřebu na jedno místo, někteří však zase znečistí celý box. Nejlepší je každý den vybírat trus  a počůraná místa.

Večer je vhodné nechat ježka volně proběhnout po bytě – pod dozorem, či ve speciální ohrádce. Jelikož není dobré ježka budit násilím, protože by byl stresován, je nejlepší počkat, až se vzbudí sám. Jako kolotoč doporučuji SAVIC GIANT ROLLY, je akorát veliký a tichý, dá se použít i běhací talíř (30cm) ale ten zabere hodně místa.

Do ohrádky a boxu je vhodné umístit různé hračky, prolézačky, kolotoč, talíř, papírové trubičky nebo nádobu s pískem pro činčily…

Ježky není vhodné chovat poblíž krbu, okna, vstupních dveří, ani v prádelně, kuchyni, ložnici (nízká teplota a rušení vás ze spánku), ale já je mám v pokoji, kde spím..hluk nadělají pořádný, ale já jsem si tak nějak už zvykla :)

Čištění ubikace je také doporučováno spíše ve večerních hodinách, kdy je ježek už aktivní. K vytření boxu postačí teplá voda a hadr, občas použijeme i dezinfekci. Nezapomeneme umýt ani domeček, kolotoč, hračky a ostatní příslušenství boxu. Misky a některé každodenně používané věci jako například kolotoč nebo talíř samozřejmě čistíme denně.

Není dobré brát ježky ven, protože v trávě můžou chytnout různé parazity (např. klíště), na což jsou dost náchylní.