Chov ježků

Africký pygmy ježek nehibernuje, naopak je to pro něj smrtelné, proto je důležité to v zimním období hlídat.

Ježek je aktivní především v noci, přes den spí a neměli bychom ho nijak vyrušovat. Začínají být aktivní hlavně ve večerních hodinách, každý ježek to má trošku jinak. Někteří ježci se budí v době, kdy slyší cinkání misek s potravou (zvyknou si na pravidelný čas), někteří vyčkají a ze svých úkrytů vychází až kolem desáté – jedenácté hodiny i dýl, kdy ježci vědí, že už lidé spí a je klid. Někteří proběhají celou noc, dělají rámus, hrabou, škrábou a jiní zase jen tak chodí po ubikaci, žerou a podobně.

V případě nebezpečí se ježek choulí do klubíčka, fučí a nadskakuje. Nebývá agresivní, nekouše. Pokud ano, stane se to spíše omylem, například při krmení z ruky nebo při slinění.

Samečka od samičky poznáme u ježků snadno. Sameček má na bříšku něco jako pupík, což je ve skutečnosti pohlaví. Samička má pohlavní orgán umístěn hned vedle řitního otvoru, u ocásku.

Zcela normálním chováním je slinění na bodliny. Ten, kdo to ještě neviděl si může myslet, že s ježkem není něco v pořádku, avšak ježek se tak seznamuje s novými pachy a je to zcela normální a běžné. Ježek se při něm celý zkroutí do neskutečné pozice a začne si tzv. „házet slinu na záda“. 

Přibližně ve 4, 6, 9 a 12-ti týdnech věku dochází ke změně chování ježka k horšímu, u některých to tak být nemusí. Změna chování je způsobena výměnou bodlin, jež je doprovázena intenzivnějším škrabáním a padáním bodlin. Výměna trvá několik dnů až týdnů. I v tuto dobu je nutné brát ježka opatrně do rukou, aby si neodvykl kontaktu. Myslete však na to, že má podrážděnou kůži od nově se prořezávajících bodlin.

Váha ježků je u každého jiná, záleží na více okolnostech, například na stavbě těla atd. Pohybuje se cca od 250 do 650 g. Jsou tři linie velikosti ježků: 1. Mini linie (váha do 300 g, problémy s odchovem), 2. Medium linie (váha 350 – 500 g, většina chovaných ježků) a 3. Jumbo linie (váha od 500 g, nezaměňovat s obezitou).

V případě, že se s ježečkem děje něco vážnějšího, je nutné navštívit veterináře, nejlépe nějakého, který se specializuje na exotická zvířata nebo alepsoň na drobná zvířata. Pokud je to méně závažné můžete se optat nějakého zkušeného chovatele a požádat o radu.

Drápky na nohou (obzvláště na zadních) rostou docela rychle, proto se musí čas od času ostříhat.  Nejlepší je to s kleštičkami pro morčata nebo malými kosmetickými nůžtičkami, ale tam více hrozí zranění. Pokud ježka střihneme, ránu dezinfikujeme. Pokud to sami nezvládneme, což se moc nestává, protože, když se s ježkem zžijeme, tak to prostě vždycky nějak jde, tak můžete zajít k veterináři.



 
 
 
 
 
 
V jednotlivých podsekcích najdete užitečné informace k chovu ježka :)